Hakkımda

AB Akademi ve AB-ilan.com & gelbasla.com Yönetici Ortağı Hüseyin Aktürk, İzmir’de doğdu.

İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Aktürk, 2000 yılında Birleşik Dünya Kolejleri Bursunu kazanarak Güney Afrika’daki Swaziland Krallığında bulunan, Waterford Birleşik Dünya Koleji’nde lise öğrenimini tamamladı.

2003 yılında Davis Vakfı Bursunu kazanan Aktürk, ABD’de bulunan Colby Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler, İktisat ve İşletme okudu. Proje Yöneticisi olan Aktürk, proje kariyerine Güney Afrika’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne bağlı Mpaka mülteci kampında başladı. Çoğunluğu 1994 Rwanda soykırımından kaçan mültecilerin oluşturduğu mülteci kampında 1 yıl gönüllü hizmet yapan Aktürk, 1 yıl da Güney Afrikalı sokak çocuklarını koruyucu aileler bulmayı amaçlayan SACRO Projesi’nde görev aldı. 2007 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda “Türkiye’de Gençlik” konulu 2008 Ulusal İnsanı Gelişme Raporu’nun hazırlanmasına destek olan Aktürk, 2008 yılında Türkiye’ye dönüş yaptı ve Afrika konusunda akademik çalışmalarda yer aldı. Bu dönemde sahra-altı Afrika çalışan ve bir çok rapor yayınlayan Aktürk, televizyon ve radyo kanallarında yorumcu olarak yer aldı.

2009 yılında Irak Yerel Seçimlerinde Birleşmiş Milletler seçim gözlemcisi olarak Al-Hillah, Kerbela, Babil bölgelerinde bulunan Aktürk, Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’de, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen en büyük sosyal projesi olan İç Göç Entegrasyon Projesi’nde uzman olarak çalıştı. Aktürk, projenin tamamlanmasından sonra 2010 yılından bu yana kurucu ortaklığını yürüttüğü AB Akademi Ltd. Şti.’yi kurdu. Bu şirket ile Türkiye’nin önde gelen vakıf, dernek ve üniversiteye danışmanlık hizmeti verdi. AB Akademi Türkiye’de en çok Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi veren kurum oldu ve Aktürk bu eğitimlerde 10 bine yakın kişiye proje eğitimleri verdi. Aynı zamanda firma bünyesinde kurulmuş ab-ilan.com, Avrupa Birliği projeleri ve kariyer fırsatları konusunda Türkiye’nin en çok takip edilen (yıllık ortalama 1 milyon farklı kullanıcı ile) websitesi oldu. Halihazırda, Sınır Ötesi İşbirliği Programlarının Yürütülmesi Teknik Destek Projesi’nde ülke uzmanı olarak görev almaktadır. Aktürk, proje yönetimi işlerinin yanında kariyer danışmanlığı da yapmaktadır. 2016 yılında AB Akademi, gelbasla.com markası ile Özel İstihdam Bürosu olmuştur. Akturk, aynı zamanda Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından onaylı İş ve Meslek Danışmanı’dır.

Hüseyin Aktürk Linkedin sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s