Yeni Mezunlar Mülakatlarda Maaş Beklentisi Sorusuna Nasıl Yanıt Vermeli?

Her iş arayanın mutlaka karşılaştığı ve cevap vermekte çok zorlandığı bir konudur maaş beklentisi. Mülakat iyi gidiyorken, kendinizden tam emin olduğunuz bir anda mülakatın sonlarına doğru aniden sorulur: “Peki, maaş beklentin nedir”?

İçi tuzaklarla doludur bu sorunun, yanıtlaması da oldukça güçtür. Aslında kurumsal firmaların, organizasyonların her pozisyon seviyesi için uygun gördüğü bir maaş skalası mevcuttur elbette. Önemli olan bu skaladan uzaklaşacak bir cevap vermemek, hatta mümkünse bu soruyu en profesyonel şekilde net bir rakam vermeden geçiştirmek.

Eğer yeni mezunsanız, aniden size maaş beklentisi sorulduğunda, samimi bir şekilde önceliğinizin maaş olmadığını, deneyim kazanmak olduğunu, başvurduğunuz kurumun zaten her pozisyon için uygun bir skalası olduğunu ve bu skalanın sektör ve lokayson koşulları göz önünde bulundurularak titizlikle belirlendiğine emin olduğunuzu ve o skala içerisindeki, iş tanımınıza uygun görülen maaşın sizin için uygun olacağını, beklentinizin öngördüğünüz asgari ve azami limitleri içerisinden olacağını tahmin ettiğinizi söyleyin. Yani bu kurumda çalışıp çalışmamanızın asıl belirleyicisinin maaş olmadığını hissettirin. Kibarca net bir rakam vermek istemediğinizi, skalalarına güvendiğinizi belirtin.

Rakam vermek aynı zamanda risk almaktır. Çok düşük bir rakam söylemek, size +10 puan kazandırmayacaktır, aksine iş bulmak için çok çaresiz olduğunuz izlenimini uyandıracaktır. Çok yüksek bir rakam söylemek ise direkt kendi ayağınıza kurşun sıkmaktır ve size maliyeti puan kaybından çok daha fazla olacaktır. Yeni başlayan skalasının 2.000 TL olduğu bir kurumda benim beklentim 5.000 TL derseniz, muhtemelen o anda elenirsiniz.

Bu yüzden başvurduğunuz kuruma uygun bir şekilde araştırmanızı yapmanız,  benzer sektörlerde çalışan arkadaşlarınız ya da akrabalarınız varsa onlardan bilgi almanız, diğer bir deyişle, iyi bir istihbarat çalışması yapmanız gerekmektedir. Burada en önemli hususlar; aşırı özgüven içinde çok yüksek bir maaş söylemeniz ya da tam tersi bir şekilde, tam bir özgüvensizlik hali içerisinde makul olanın çok altında bir rakam söylemeniz. Mülakatınızı yapan kişiye, maaşın öncelikleriniz arasında ilk sırada olmadığını, maaş yüzünden pozisyondan ve kurumdan bir anda vazgeçmeyeceğinizi hissettirmeniz gerekir. Ama tekrar vurgulamak gerekirse, eğer mümkün oluyorsa bu soruya net bir rakam vermeden profesyonelce atlatmak sizin için en iyisi olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s