Derin Balık, Ordu

Gezdiğim en güzel Karadeniz şehirlerinden biri olabilir Ordu. Havası, yeşili, insanı, her şeyi tam kararında. Ordu’ya gidip de balık yememek olmazdı elbette.  Konakladığım otele yakın (Sinema Otel) tam şehir merkezinde enfes bir balık restaurantı keşfettim, adı “Derin Balık” ve adeta müptelası oldum. Ordu’ya gidiyorsanız eğer, mutlaka uğramanız gereken bir durak burası.

İki yemek önerim var burası ile ilgili. Birincisi levrek buğulama. Acılı veya acısız yapabiliyorlar. Domates sosuna yatırılmış, muhtemelen çok yüksek ateşte, kısa sürede pişirilen levrek balığı sıcak sıcak geliyor elinize. Garson da mutlaka yanmamanız için uyarıyor sizleri. Mis gibi domates kokusu, insanı bir an önce gelen taptaze ekmeğini sosuna batırma isteği uyandırsa da, biraz sabredin en önce gelen taptaze levrekten bir çatal alın derim. Sevdiğim detaylardan biri, sarımsakları iri bir şekilde diri bırakarak tavaya atmaları. Eriyerek balığın tadına fazla karışıp, balığın tadını bozmuyor. Porsiyonu gayet doyurucu hem göze hem de kalbe hitap eden bir yemek.

Diğer bir önerim ise mezgit tava. Pişirilmesi barbun kadar olmasa da ustalık gerektiren bir balık olduğunu düimg_0452şünüyorum. Havyarı ile birlikte servis ediliyor. Eğer mezgit seviyorsanız da mutlaka tercihlerinizden biri olsun. Tekiri de hamsiyi de yine burada denedim ve gayet memnun kaldım. Ama bir sıralama yapmak gerekirse, levrek buğulama ve mezgit tava açık ara önde bitireceklerdir.

Salata ile ilgili de birkaç cümle söylemek isterim. Yeşil salata servis ediliyor. İçinde marul, havuç rende, çok öldürülmemiş kara lahana ve en önemlisi taptaze yeşil soğan oluyor. Salata diri ve taze, önerim biraz salatanın içine sirke koymanız. Zira balık yemeklerinin yanına sirkeli salatanın çok yakıştığını düşünüyorum.

Yemeğin sonunda da çay ikramı ve olmazsa olmaz helva ikramı yapılıyor. Koskanın paket helvasını getiriyorlar ancak. Hoş düşünülmüş bir detay. Sonuç olarak kesin olarak tavsiye edeceğim bir mekan. Yakın zaman önce restorasyonu da yapılmış, gayet ferah hale getirilmiş.

Foursquare puanı: 9.1/10 (21 Kasım 2016 itibarıyla)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s