Toplumsal Fayda Bunun Neresinde?

Türkiye’de bazı kamu kurum, kuruluşlarının, özellikle üniversitelerin özel sektörle rekabet içerisinde, hararetle ihalelere girmelerine anlam veremiyorum. Bu kurumların bir kısmı vergiden muaf, kira ödemiyorlar, çalışanlarının maaşları da yine kamu bütçesinden karşılanıyor. Bir özel sektör kuruluşunun, bu kamu kurumları ile rekabet edebilme ihtimali var mıdır? 

Sorulduğunda rekabet hukukuna aykırı bir durum yok, çünkü bu kurumların vergi muafiyetleri vs. kanun ile belirlenmiş durumda. Bu noktada rekabet mi daha iyi toplumsal fayda mı sorusuna takılıyoruz. A firmasının 10.000 TL verdiği teklife karşılık B Kamu kurumu 2.000 TL teklif veriyorsa ve bu teklifi verebilmesi, vergi, kira, maaş ödememesi sebebiyle ise, burada haklı bir rekabetten söz etmek mümkün değildir. Bu konudaki savunma ise devletçi bir savunma zihniyetidir. Rekabet haklı ve adil olmayabilir ama toplumsal fayda daha önemlidir deniyor. 

Ben bu noktada yine toplumsa bir fayda göremiyorum. Evet bir hizmeti B Kamu kurumu 5’te 1 fiyatına yapıyorsa, toplumsal fayda sağlanıyormuş gibi görünebilir. Ancak A Firması kar edemediği sürece ne vergi verebilecek, ne de istihdam sağlayabilecektir. Arıca yapılacak işin kalitesi de ciddi şekilde tartışılabilir. 

İhalelerde Kamu Sektörü ve Özel Sektör Rekabeti haksız ve adil olmayan bir rekabettir. Düzgün bir şekilde çalışan, vergilerini tam ödeyen bir firmanın, bir üniversite karşısında ihale kazanabilmesi neredeyse imkansızdır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s