Proje Yazma Tavsiyeleri

Bir süre önce AB-ilan.com facebook sayfasında proje yazma tavsiyeleri yayınlamaya başladık. Yakın bir zamanda AB-ilan.com’da da benzer tavsiyeler, ipuçları, öneriler yayınlamaya başlayacağız.

Projelerinizi yazarken aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat edin:

1- Başvuracağınız hibe programının başvuru rehberini dikkatli bir şekilde ve tekrar tekrar okuyun. Başvuru rehberinde yer alan ve gözünüzden kaçan tek bir madde (ör. uygunluk kriterleri, bütçe oranları), yazdığınız projenin direkt olarak elenmesine sebep olabilir.

2- Projelere sağlanacak asgari ve azami destek miktarına dikkat edin. Örneğin, projelere sağlanacak destek miktarı asgari 200.000 azami de 400.000 TL olarak belirtilmiş ise, sizin projeniz için 199.000 TL talep etmeniz, projenizin elenmesine sebep olur.

3- Projenizi tek kişi yazmayın. Proje hazırlama ekip işidir. Proje kazanıldıktan sonra projeyi yöneten ekip arasında mutlaka projeyi hazırlayanlardan da birkaç kişi olsun. Projeyi iyi yönetebilmek için, hazırlanan projenin içeriğine tam olarak hakim olmak gerekir.

4- Hibe Başvuru Sahipleri için rehberde yer alan programın hedeflerini, öncelikli konuları ve hangi tematik alanlardaki faaliyetlerin destekleneceğini dikkatle inceleyin. Yapacağınız proje, bu listede yer alan faaliyetlerin en az birisiyle birebir örtüşmek zorundadır. Eğer projeniz bu tematik faaliyetlerden en az birisiyle örtüşmüyorsa projeniz elenebilir.

5- Başvuru rehberinde yer alan proje uygulama süresine dikkat edin. Projenin planlanan süresi rehberde belirtilen süre aralığına uymak zorundadır. Bir projenin planlanan süresi her programda farklı olabilir. Bu nedenle programa ait rehberde yazan süreye dikkat etmeniz gerekmektedir.

6- Projenizin nasıl ve hangi tarihe kadar sunulacağı ile ilgili notları dikkatle okuyun. İstenilen belgelerin asıl ve suretlerinin sayısını, dış zarfın üzerinden olması gereken ibareleri ve teslim tarihi/saatini gözden kaçırmayın. Örneğin, asıl belgelerin kırmızı dosyaya, nüshaların mavi dosyaya konması söyleniyorsa belirtilen talimatları uygulayın. Şekilsel şartlara uymadığınız durumlarda da projenizin elenebileceğini unutmayın.

7- Bir hibe programına aynı başvuru sahibinin kaç proje sunabileceği rehberde belirtilmektedir. Örneğin, “bir başvuru sahibi en fazla iki proje ile başvurabilir, aynı anda birden fazla hibe alamaz, aynı zamanda bir başka başvuruda ortak olarak yer alabilir” gibi ibareleri dikkatle okuyun ve belirtilen limitlerin dışına çıkmayın.

8- Avrupa Birliği Projelerinde bu seneden itibaren farklı bir model uygulanmaya başlanmıştır. Proje teslim aşamasında 2 aşamalı bir modele geçilmiştir. Başvuru sahiplerinden öncelikle proje özetinin yer aldığı 5 sayfalık bir ön teklif sunulması beklenmektedir. Ön teklifler değerlendirildikten sonra uygun görülen proje sahiplerine geri dönüş yapılır ve ana teklifleri sunmaları bildirilir. Dolayısıyla, Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi ve Özürlülerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programlarına hala ön tekliflerinizi yetiştirebilirsiniz.

9- Proje yazarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bir tanesi de hangi bölümün kaç puan üzerinden değerlendirildiğidir. Değerlendirme kriterleri başlıklara ve alt başlıklara ayrılmaktadır. Projenizi değerlendiren bağımsız değerlendiricilerin, projenizi nasıl değerlendireceği rehberin ‘Başvuruların Değerlendirilmesi ve Seçimi’ kısmında anlatılmaktadır. Buradaki puanlama sistemini inceleyerek, hangi başlığa kaç sayfa ayıracağınıza, hangisini ne kadar detaylı anlatmanız gerektiğine, hangisinin daha önemli olduğuna karar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s