Stratfor ve Wikileaks

Geçen hafta, Amerikan “istihbarat” şirketi Startfor’un e-postaları Wikileaks internet sitesinde yayınlanmaya başladı… E-postalarda Türkiye ile ilgili bilgiler de olunca, bunu da Taraf Gazetesi manşetinde taşıyınca, ufak bir kıyamet koptu tabi Türkiye’de…

Aslında, Stratfor özelinde konuşmak gerekirse, ortada çok de önemli bir durum yok. İstihbaratçılık oyunu oynayan bir şirketin yöneticilerinin ve analistlerinin hikayesi. Sıradan bilgilerin bile süslü sınıflandırma teknikleriyle, herkesin bildiği şeylerin, çok gizli ve önemli bilgilermiş gibi aktarılmasıyla, tamamen ticarileştirilmiş bir oyun oynanması durumu var ortada. Aslında yaptıkları işlerin herhangi bir think-tankten çok da bir farkı yok. Hepsi bilgi satarak para kazanmaya çalışıyorlar.

Bu yüzden İbrahim Kalın gibi isimlerin bilgi sızdıran, vatan hainliği yapan kişilermiş gibi lanse edilmesi çok da mantıklı değil. Bilgi vermek zaten bu kişilerin işi. Önemli olan hangi bilgilerin paylaşıldığı ya da paylaşılmadığı.

Şirketin e-postaları yayınlanmaya devam ettikçe işin boyutu daha da netlik kazanacak. Ancak günlerdir okuduğum haberlerde ya da yazışmalarda, çok da korkutan bir durum görmemekle beraber, kimin kiminle neler paylaştığını bilmenin de çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s