Türkiye’de “Genç” Uzman/Danışman Olmak

Türkiye’ye döndüğüm 2008 yılından beri, Türkiye’nin önde gelen yapı kimyasalları üreten bir firmasındaki 3-4 aylık satış tecrübem hariç, danışmanlık sektöründe çalıştım. Bu sektör zordur.. Neden? Çünkü görünmeyeni satmak zordur.

Ama görünmeyenin satışından, pazarlanmasından daha zor olanı bu işi Türkiye’de yapmak aslında. Bunun en önemli sebeplerinden birisi genç danışmanlara karşı oluşmuş ön yargılardır. Gözlemleyebildiğim kadarıyla, Türkiye’de sadece danışmanlar değil, birçok meslek grubundan uzman, 40 yaşından önce çok da ciddiye alınmıyor. Bir insan konusunda ne kadar uzman olursa olsun, 40 yaşından küçükse, “bizim Ayşe” ya da “bizim Mehmet” yapıverir onu oluyor. Terfilerde, “daha tecrübeli değil, yerler onu” denebiliyor.

Çok da yargılayamıyorum bu durumu aslında. Çünkü, Türkiye’de insanlar gerçekten otuzundan sonra büyümeye başlıyor. Otuzlu yaşlara kadar anne-baba ile yaşamak normal kabul ediliyor. Bir öğrenci 22-23 yaşında mezun oluyor, 2 yıl yüksek lisans yapıyor. (Türkiye’deki yüksek lisansa olan talebi de hala anlayamıyorum) Erkekse eğer 1 yıl da askerlik nedeniyle gidiyor (Kısa dönem olsa bile, askerlik süreci bir erkeğin yaklaşık bir yılını alıyor). Askerden dönüyor,1- 2 yıl da KPSS çalışıyor ya da iş arıyor. Yaklaşık 27-28 yaşında hayata atılıyor. Amerika’da ise 22 yaşında bir insan piyasada kendine yer edinmeye başlıyor.

Yaş ön yargısının yanında, bilginin “değersizliği” de eklenince, iyice eliniz kolunuz bağlanıyor.

Bu ön yargıların kırılabilmesi için Türkiye’deki genç uzman ve danışmanların daha profesyonel davranması gerekiyor. Yani, verilen hizmetin bir değeri ve danışman ise bir bedeli olduğunu göstermesi ve bunu kabul ettirmesi gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s