Mezun olduktan sonra işe mi girmeliyim, yüksek lisans mı yapmalıyım?

Üniversiteden yeni mezun ya da yakında mezun olacak arkadaşlarımızın karşılaştıkları en önemli ikilemlerdendir, iş mi yüksek lisans mı ikilemi. Aslında sorunun çok basit bir yanıtı var. Eğer akademisyen olmayacaksanız, işe girin.

Türkiye’de yüksek lisanslı işsizlerin sayıları göz önünde bulundurulduğunda aslında bir şeylerin ters gittiğini anlamak mümkün. Yüksek lisans, üniversitenin bir uzantısı değildir. Kimse de yüksek lisans yaptığınız için size iki kat daha fazla maaş da vermez.

Benim işveren olan kimliğimle durumu değerlendirmem gerekirse, eğer yüksek lisansı bitirmiş bir arkadaşımız bize iş başvurusunda bulunursa ve eğer bu arkadaşımızın herhangi bir iş tecrübesi yok ise bu CV -20 puanla başlar değerlendirmeye. Bunun iki sebebi var. Genellikle işverenler, CV’sinde iş deneyimi olmayan birisini işe almak istemez.  Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden iyi bir dereceyle mezun olmuş bir arkadaşımızın, yine iyi üniversitelerinden mezun olan ve iş deneyimi olan bir arkadaşımız karşısında şansı zayıftır. Önemli hangi işlerde çalıştığınızdan çok, hayatınız boyunca (yaz tatilleri ya da mezuniyet sonrası) bir iş yapıp yapmadığınız ve tüm bu boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğinizdir. İkinci sebep ise, işveren olarak CV’ye bakıldığında, iş tecrübesi olmadan yüksek lisansı bitiren bir başvuru gördüğümüzde, başvuruyu yapan arkadaşımızın iş bulamadığı için yüksek lisans yaptığı yargısının hakim olacak olmasıdır. Bu yargı da hemen hemen hiç şaşmaz. Eğer 22-23 yaşında biri yüksek lisansa başlıyorsa ve bu kişi sosyal bilimler öğrencisi ise bu durum kısaca, “arkadaşımız, iş aramış, bulamamış ya da hiç aramamış, bu dönemi de yüksek lisans yaparak değerlendirmiş” olarak özetlenebilir. Bu kişi erkek ise, yüksek lisansı askerliği ertelemek için yaptığı da varsayılabilir.

Kısacası, yüksek lisansın asıl amacı, gerçek hayat örneklerinin akademik bakış açısıyla değerlendirilebilmesidir. Lisanstan yeni mezun bir kişinin bu değerlendirmeyi yapması pek olası değildir. Bu nedenle kariyeriniz için lisanstan sonra bir işe girmenizi, daha sonra da bir yüksek lisans programına kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s